.


*Primárny blog, kde nájdete ozaj všetko (ˇuˇ) Fantastické príbehy*

Rozhovor s autorkou Snoubení tmou: Leonou Škodovou

10. dubna 2017 v 20:01 | LM |  Rozhovory
Ahojte,

dnes by som sa s vami chcela podeliť o rozhovor s Leonou Škodovou a recenziu na jej sympatickú prvotinu Snoubení tmou, ktorá, ako som vyrozumela, je prvá z trilógie.
Ja sama som knihu prečítala za tri dni, ale to len preto, lebo ide o e-knihu, inak by som ju zhltla asi skôr. V každom prípade to u tejto knihy nie je na škodu, lebo odporúčam pri jej čítaní zvoliť pomalšie tempo, aby ste mali čas vstrebať všetko, čo sa v nej udeje.
Kniha je podľa mňa určená skôr náročnejším čitateľom YA fantasy, ktorí hľadajú niečo skutočne jedinečné ;)

Tak sa poďme do toho pustiť, bez ďalších prieťahov vám predstavujem Leonu Škodovú:

Vydané knihy:

Pripravované knihy:Snoubení tmou je možné zakúpiť v podobe e-knihy:
ČR
SK
Martinus (tu som nakupovala ja)

1. Mohla by si nám o sebe niečo prezradiť?
Přestože mám vystudovaný obor Chov hospodářských zvířat a kynologie, už nějaký čas se živím jako copywriter. Je to trochu nespravedlivé, když vidím, jak lidé všech generací s jazykem zápasí, a mně šla vždycky čeština tak nějak přirozeně. Ne zcela bez omylů, ale v zásadě snadno. Podobně to bylo s četbou. Kromě toho jsem ještě odmala propadla koním. Takže už deset let jednoho mám, ale od začátku v tom nebyly žádné sportovní ambice. Je to starost, ale taky neskutečně dobrý způsob, jak si vyčistit hlavu.

2. Ako si sa dostala k písaniu?
Kdo nikdy nic nechtěl napsat? Slýchám o tom dodnes i od lidí, co třeba ani ke čtení jinak netíhnou. U mě to mělo co dělat opět s tou čestinou. Bavilo mě to, ať to bylo cokoliv. Nejdřív jsem psala s chutí slohovky, pak vlastní povídky, básničky, fiktivní deníky jen tak pro pobavení, až nakonec přišel nápad na velký vlkodlačí příběh. Tehdy jsem poprvé zažila probdělé noci nad klávesnicí, když bylo nutkání každý nápad rychle uložit do slov silnější než únava. Ten příběh nakonec někde zmizel nedokončený i s dalšími soubory v rozbitém počítači. Neměla jsem sílu začínat znova. O něco později ale přišla najednou myšlenka na povídku, z níž o osm měsíců později vznikli Snoubení tmou.

3. Čo ťa pri písaní inšpiruje?
Hudba. Když najdu skladbu, která jako by přesně komentovala, jaký nápad mi leží v hlavě, vždycky mě to nakopne ke psaní. Mám ale hroznou spotřebu takových písní, protože jsem schopná si je do uší pouštět až do omrzení 😊 A pak ještě životní situace. Každý zažil v životě něco, oč se může opřít při psaní vlastní fikce. Nic není věrohodnější než zážitek na vlastní kůži.

4. Aký máš dojem zo svojej prvotiny "Snoubení tmou"?
Je to prvotina, takže mě zajímá dojem spíš ostatních. Vždycky to jde udělat lépe, a šlo by to i tady, ale to by pak nikdo nikdy žádnou knížku nevydal. Myslím, že si Snoubení tmou své čtenáře najdou. A je dobře, že se nebudou líbit všem. Protože od nespokojených čtenářů přichází nejpodnětnější zpětná vazba.

5. Mohla by si čitateľom priblížiť, o čom kniha pojednáva?
Je to o dívce jménem Claire z anglického venkova, která dlouho vůbec netuší, jak moc se zaplétá do světa, v němž nemá šanci přežít. A taky o jednom vampýrovi, co potřebuje sám se sebou pomoct. Ale způsobem, který se mu nabízí, to nemůže skončit pro nikoho dobře. Takže dlouho bojuje se svým sobeckým já, což mu Claire právě neusnadňuje. Až se nakonec všechno zhroutí.

6. Aké sú ohlasy fanúšikov na tvoju knihu?
Pokud vezmu vyloženě fanoušky, tak samozřejmě spíše kladné. Pokud mají nějaké výtky, nejčastěji mi vyčítají delší začátek. Ono je to trochu způsobené i obálkou, která hned jasně definuje, o čem to bude. To nebylo tak úplně v plánu, když jsem rukopis psala. A dále krkolomnější styl. Nejsem ještě tolik vypsaná, takže si se čtenářem ne vždy porozumíme. Na druhou stranu mě teší, že někteří četli knihu i podruhé, a tehdy objevili jemné náznaky, které při prvním čtení nemohli postřehnout. A často je pro ně pak i srozumitelnější to, co prve nedávalo smysl.

7. Plánuješ napísať pokračovanie a vydať ho?
Vzhledem k tomu, že Snoubení tmou končí otevřeně, ráda bych čtenářům poskytla odpovědi, na které se nedostalo. Pokračování se jmenuje Snoubení měsícem. To samo o sobě napovídá, kam se dějová linka stočí. O hlavní hrdiny nepřijdete, jen se kolem nich hodně věcí změní. Pár kapitol lze najít na serveru bez-hranic.cz, kam jsem dříve vkládala i Snoubení tmou. Příliš to ale nedoporučuju číst, protože pokud se vydání dočkají, projdou Snoubení měsícem ještě spoustou úprav.

8. Aké sú tvoje ciele do budúcnosti?
V prvé řadě vydat Snoubení tmou v tištěné podobě. Je pozitivní, že projevilo nakladatelství o knihu zájem, ale je zároveň spousta čtenářů, kteří elektronické knihy nevyhledávají. Já jim rozumím. Ale někdy je potřeba podpořit začátky, aby mohlo přijít vůbec něco dalšího. Poté (nebo v průběhu) plánuju vydat pokračování s prozatimním názvem Snoubení měsícem. A dokončit třetí díl, protože ve druhém se vše zase pěkně zamotá. A někde mezi tím vším bych potřebovala přečíst všechny knihy na seznamu "to read", abych si užívala ten blažený pocit netrpělivého čekání na knižní novinky 😊

9. Čo by si chcela odkázať svojim čitateľom?
Vím, že to se mnou nemáte někteří lehké. V další knize se polepší


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 11. dubna 2017 v 20:38 | Reagovat

Pekný rozhovor, autorka mi príde sympatická a kniha zaujímavá. :) Pekný článok. :3
(Som prvá! XD Sorry neodolala som).

2 LM LM | E-mail | Web | 11. dubna 2017 v 23:19 | Reagovat

[1]:Ďakujem, som rada, že som mala tú možnosť :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama